Zwrot dotacji na wynagrodzenia – odpowiedź resortu pracy z 30 lipca 2020 r.

Czy w przypadku pobierania dofinansowania do wynagrodzeń na podstawie art. 15gg tzw. ustawy COVID (wprowadzonego tarczą 4.0) i zwolnienia w czasie pobierania dopłat jednego z pracowników, na którego również pracodawca pobierał dopłaty – pracodawca musi zwrócić dofinansowanie pobrane tylko na tego jednego pracownika, czy na wszystkich pracowników, na których pobrał dofinansowanie w ramach wspomnianego art. 15gg? A jeśli w tym przypadku grozi utrata dofinansowania na wszystkie osoby, to czy wyjściem jest wcześniejsza rezygnacja z dopłat na osobę, którą pracodawca zamierza zwolnić – i dopiero po tej rezygnacji – rozwiązanie umowy z pracownikiem?

Zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobka i przedszkola po 26 lipca

Zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobka i przedszkola po 26 lipca

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśnił w komunikacie, na jakich zasadach rodzice mogą ubiegać się po 26 lipca br. o zasiłek opiekuńczy w związku z nieoczekiwanym zamknięciem  żłobka, klubu dziecięcego, czy przedszkola.

Praca zdalna będzie wydłużona

Sejm przyjął nowelizację przepisów, która zakłada wydłużenie okresu zastosowania pracy zdalnej.

Od 24 lipca zleceniobiorcy sami mogą składać wnioski o wypłatę postojowego

Od 24 lipca zleceniobiorcy sami mogą składać wnioski o wypłatę postojowego

Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, aby uzyskać świadczenie postojowe w związku z epidemią COVID-19, do tej pory musiały korzystać z pośrednictwa podmiotów, które je zatrudniały. Począwszy od 24 lipca br. wnioski w tej sprawie wolno im składać samodzielnie. Na zmianie przepisów skorzystają zleceniobiorcy, którym zatrudniający odmówili złożenia wniosków do ZUS.

Nowy wniosek o świadczenie postojowe na PUE ZUS

Nowy wniosek o świadczenie postojowe na PUE ZUS

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku. Jest to wniosek o symbolu RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.

Na PUE ZUS ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu Polski Bon Turystyczny

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostały udostępnione funkcje dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny.

Na jakie dofinansowania do wynagrodzeń mogą liczyć obecnie instytucje kultury

Instytucje kultury mogą od 26 czerwca br. korzystać z dofinansowań wynagrodzeń pracowników i innych zatrudnionych, przewidzianych przez tzw. tarczę antykryzysową. Muszą jednak spełnić warunki ustawowe, analogiczne dla przedsiębiorców.

Bon turystyczny na dziecko bez PIT i wolny od egzekucji

Bon turystyczny na dziecko bez PIT i wolny od egzekucji

Osoby, które otrzymają specjalny bon turystyczny, nie zapłacą od jego wartości podatku dochodowego. Tak wynika z nowych regulacji, które 18 lipca br. zostały wprowadzone do ustawy o PIT. 

Badania okresowe w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii

Pytanie: Czy należy już wykonywać badania okresowe czy nadal obowiązuje ich zawieszenie? Czy jeżeli pracodawca zechce kierować pracowników na badania w okresie zawieszenia, nie narazi się na problemy, gdyby pracownik zaraził się COVID-19?

Wynagrodzenie za czas kwarantanny

Pytanie: Pracownik jest objęty kwarantanną od 27 lipca 2020 r. (decyzja sanepidu). Zgodnie z regulaminem wynagradzania wynagrodzenie jest wypłacane 28. dnia każdego miesiąca. Jak mamy naliczyć wynagrodzenie za lipiec w obecnej sytuacji? W zakładzie jest mniej niż 20 pracowników. Czy pracownikowi za okres kwarantanny mamy wypłacić wynagrodzenie tak jak za czas choroby? Czy od pierwszego dnia kwarantanny świadczenie to powinien wypłacić ZUS?