• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Nowości

  • Zmiana umowy zlecenia w umowę o pracę a korekta dokumentacji ZUS, składek ZUS i podatku – instrukcja
  • Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców i pracowników
  • Nowy wzór świadectwa pracy 2023 – instrukcja i dokument do pobrania

Artykuły

  • Jak ustalić okres trwania umowy o pracę na okres próbny po zmianach w Kodeksie pracy

    Pytanie: Na ile precyzyjnie powinien zostać wskazany w umowie na okres próbny okres, na jaki pracodawca zamierza zawrzeć kolejną umowę na czas określony? Czy powinna być to konkretna data, do której ta umowa będzie obowiązywała, czy powinno być to wskazane w miesiącach np. 15 miesięcy? Prosiłbym tez o pomoc w następującej kwestii. Pracodawca zawarł do tej pory z pracownikiem dwie umowy na czas określony przy czym ze względu na obiektywne przyczyny leżące po stronie Pracodawcy do tych umów nie miał zastosowania limit czasowy 33 miesięcy zawierania umów na czas określony. Czy umowy te wliczają się do limitu 33 miesięcy zawierania umów na czas określony? Czy osoba, która 26 kwietnia 2023 r. przebywała na urlopie rodzicielskim w związku ze zmianami w przepisach jakie weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. może złożyć wniosek o przedłużenie okresu trwania urlopu rodzicielskiego (jeżeli tak, czy jest jakiś oficjalny druk tego wniosku? Co taki wniosek powinien zawierać? W jakim terminie wniosek powinien zostać dostarczony pracodawcy? O ile tygodni? Ile procent powinna wynosić podstawa urlopu rodzicielskiego?
  • Jak obecnie udzielać 2 dni na opiekę nad zdrowym dzieckiem

    Pytanie: Jak rozumieć art. 188 Kodeksu pracy czy to zwolnienie należy się obecnie jednemu z rodziców czy zarówno matce i ojcu. a jeśli jednemu z rodziców to z czego to wynika bo sam art.188 o tym nie mówi.
  • Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej – czy uzupełniać je na potrzeby ustawy zasiłkowej

    Pytanie: Czy związku z wprowadzeniem 2 dni dodatkowych wolnych od 26 kwietnia 2023. płatnych 50% wynagrodzenia z powodu zaistnienia siły wyższej, kwota umniejszona wchodzi do podstawy wyliczenia zasiłku chorobowego, czy przeliczamy do pełnego miesiąca?
  • Czy trzeba tworzyć regulamin okazjonalnej pracy zdalnej

    Pytanie: Czy w przypadku występowania okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca powinien tworzyć akt wewnętrzny określający takie warunki pracy? W firmie nie ma związków zawodowych, tylko przedstawiciele pracowników.
  • Umowy na czas określony już trwające - nowe obowiązki przy ich wypowiadaniu

    Pytanie: Czy wypowiedzenie umów zawartych na czas określony np. w 2022 roku korzysta z praw nabytych jakie obowiązywały w dniu ich zawarcia, czy również przy wypowiadaniu tych umów należy podać uzasadnienie wypowiedzenia? Dotychczas przy wypowiadaniu umów o pracę zawartych na czas określony nie podawaliśmy przyczyny, gdyż korzystaliśmy jednocześnie z klauzuli przewidującej możliwość ich wcześniejszego rozwiązania bez podawania powodu takiej decyzji.
  • Urlop opiekuńczy jest urlopem bezpłatnym

    Pytanie: Bardzo proszę o informację odnośnie urlopu opiekuńczego, który obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r. Zgodnie z art. 173(1) pracownikowi przysługuje urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni. Gdzie jest zapisana podstawa prawna, że ten urlop jest bezpłatny?

Aktualnie przeglądasz

I połowa czerwca 2023 r. - Nr 334
ANW334 okladka do druku-1