• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Nowości

  • Jak ustalać odpis na ZFŚS w 2024 roku
  • Składka wypadkowa po zmianach od 1 kwietnia 2024 r.
  • Przerwa między niezdolnościami do pracy z powodu choroby a nowy okres zasiłkowy – 5 przykładów liczbowych

Artykuły

  • Zapomoga z ZFŚS – limit zwolnienia od podatku

    Pytanie: Nasz pracownik zwrócił się z prośbą o zapomogę z ZFŚS w wysokości 1.700 zł na zakup opatrunków i innych niezbędnych rzeczy, w związku z amputacją kończyny. Proszę o informację, czy taką zapomogę należy opodatkować. Jaki jest limit kwoty wolnej od podatku w 2024 r.? Jakie dokumenty powinien złożyć pracowniku poza wnioskiem z prośbą o zapomogę? Czy powinien nam przedstawić rachunki za zakup tych opatrunków. A w przypadku zakupu karty podarunkowej z ZFŚS jaki jest limit (kwota wolna od podatku)
  • Pracownik po przyjęciu do zawodowej służby wojskowej – co z umową o pracę

    Pytanie: Pracownik stara się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Czy w takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje na wniosek pracownika zgodnie z Kodeksem pracy, czyli z ustawowym okresem wypowiedzenia (w jego przypadku 3 miesiące) i za porozumieniem? Czy jeśli otrzyma z Wojskowego Centrum Rekrutacji zawiadomienie, że jest przyjęty, to może zmienić pracę? Ten pracownik dostał skierowanie na badanie psychologiczne z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Czy na to badanie przysługuje mu u nas dzień wolny płatny? Czy wypisuje u nas wniosek o urlop?
  • Szkolenie pracownika – dofinansowanie i czas pracy

    Pytanie: Pracownik składa wniosek o dofinansowanie szkolenia, które jest powiązane z jego zakresem obowiązków (nie jest to szkolenie obowiązkowe). Czy pracodawca może wyrazić zgodę na dofinansowanie szkolenia, ale nie wliczać do czasu pracy czasu trwania tego szkolenia? Czy pracodawca w tym wypadku musi wiedzieć, w jakie dni i w jakich godzinach odbywa się to szkolenie? Poproszę o podanie podstawy prawnej.
  • Zaliczenie do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców przed 1 stycznia 1983 r.

    Pytanie: Czy należy uznać za spełniony warunek objęcia gospodarstwa rolnego po rodzicach, jeżeli pracownik nie jest w posiadaniu aktu notarialnego potwierdzającego własność gospodarstwa rolnego przekazanego w drodze darowizny od rodziców. Ma natomiast w posiadaniu postanowienia sądu stwierdzające nabycie spadku w całości po zmarłym ojcu. Dotyczy: Zaliczenie do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika. Czy praca w gospodarstwie rolnym stanowiącym własność siostry/brata w charakterze domownika może być zaliczona do stażu pracy? Jesteśmy jednostką samorządową – przepisy nas obowiązujące przewidują wliczanie do stażu pracy okresów pracy w gospodarstwie rolnym zgodnie z ustawą z 20 lipca 1990 roku?
  • Ochrona przedemerytalna a odprawa emerytalno-rentowa

    Pytanie: Pracownik przebywa na zasiłku rehabilitacyjnym i jest w okresie ochrony przedemerytalnej. Rozwiązano z nim umowę o pracę z art. 53 kp. Czy będzie on mógł ubiegać się o wypłatę odprawy emerytalno-rentowej od ostatniego pracodawcy w momencie przejścia na emeryturę lub rentę?

Aktualnie przeglądasz

I połowa kwietnia 2024 r. - Nr 355
ANW355 okladka do druku-1