wypowiedzenie umowy zlecenia

wypowiedzenie umowy zlecenia

Wypowiedzenie umowy zlecenia – procedura, przykłady z życia, praktyczne wskazówki

Zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenia w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Sprawdź, jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy zlecenia ze strony zleceniodawcy, a jak zleceniobiorcy.

Umowa zlecenia należy do najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych. W ujęciu ścisłym, jej przedmiotem jest dokonanie przez przyjmującego zlecenie (zleceniobiorcę) określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy) – np. reprezentowanie go w sądzie przez adwokata. Przepisy o zleceniu mają jednak szersze zastosowanie, na zasadzie analogii, do wszelkich umów o świadczenie usług (art. 734 § 1 i art. 750 Kodeksu cywilnego). Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2007 wymienia takie rodzaje usług jak handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, transport, zakwaterowanie, gastronomia, informacja, komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości, edukacja, opieka zdrowotna, oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia ze strony zleceniodawcy

Wypowiedzenie zlecenia następuje ze skutkiem natychmiastowym. Nie mamy więc tu do czynienia z okresem wypowiedzenia, tj. odcinkiem czasu oddzielającym oświadczenie zleceniodawcy o wypowiedzeniu od skutku w postaci rozwiązania umowy, jak np. w przypadku umowy o pracę. W art. 746 kc jako regułę wyrażono swobodę stron w jednostronnym spowodowaniu zakończenia stosunku zlecenia bez względu na motywy, jakimi kierował się wypowiadający – wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2003 r. (sygn. akt V CK 386/02).