• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Nowości

  • Jak zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022 r. wpłyną na listy płac
  • Ustawa o obronie Ojczyzny – sprawdź, jak działa ochrona zatrudnienia Twojego pracownika
  • Służba wojskowa może obniżać wymiar urlopu wypoczynkowego
  • Sprawdź zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022 r.
  • Dodatki dla pracowników wykonujących pracę zdalną bez podatku
  • Zakończenie stanu epidemii w Polsce. Sprawdź, skutki w podatku PIT
  • Wynagrodzenie dla płatnika za terminowy pobór – zmiany od 1 lipca 2022 r.
  • Ważne interpretacje ZUS z kwietnia i maja 2022 r. – zestawienie

Artykuły

  • Czy mechanizm rolowania zaliczek podatkowych wpływa na kwotę wolną od potrąceń

    Pytanie: Czy np. pracownik pełnoetatowy, który w danym miesiącu ma stosowany mechanizm rolowania zaliczki podatkowej, ma taką samą kwotę wolną od potrąceń w tym miesiącu jak pracownik, który wspomnianego mechanizmu nie ma stosowanego (zakładamy że obaj pracownicy złożyli PIT-2 i mają te same KUP)? Czy obaj powyżsi pracownicy powinni mieć taką samą podstawową kwotę wolną od potrąceń, czyli do 30 czerwca 2022 r. jest to 2.363,56 zł? Czy przy obliczaniu finalnej kwoty potrącenia (np. komorniczego) w przypadku pracownika, który z wynagrodzenia ma pobieraną w danym miesiącu zaliczkę podatkową ustaloną na zasadach z 31 grudnia 2021 r., należy odnosić się do faktycznej kwoty wynagrodzenia netto należnego pracownikowi w danym miesiącu?
  • Jak obecnie zatrudniać Ukraińców – dokumentacja

    Pytanie: Chciałam zapytać, jak sytuacja pracowników z Ukrainy wygląda obecnie dla tych, którzy posiadają kartę pobytu (jednolite zezwolenie ) lub zezwolenia typ A. Jeżeli my, jako pracodawca chcemy im zmienić stanowisko pracy, etat lub inny składnik wynagrodzenia, to należy składać dokumenty, o zmianę karty pobytu i zezwolenia typ A? Czy teraz, jeśli chodzi o pracę dla Ukraińców, jest całkowita dowolność i możemy ich traktować jak zatrudnionych Polaków (zmiany w składnikach wynagrodzenia, aneksy)?
  • Pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej przysługuje odprawa pieniężna

    Pytanie: Mam pytanie dotyczące wypłaty odprawy dla pracownika powołanego do terytorialnej służby wojskowej. Pracodawca otrzymał zawiadomienie o powołaniu pracownika do terytorialnej służby wojskowej. W zawiadomieniu WKU wskazuje cały czas trwania służby terytorialnej ok. 4,5 roku oraz wzywa pracownika na okres od 1 czerwca do 8 czerwca na szkolenie wyrównawcze żołnierzy rezerwy, dalej informuje że pozostała terytorialna służba woskowa będzie pełniona rotacyjnie. Zgodnie z wnioskiem pracownika i art. 305 ustawy z 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego na czas trwania szkolenia wyrównawczemu. Czy należy wypłacić odprawę zgodnie z art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny i wnioskiem pracownika, jeśli jest to szkolenie wyrównawcze?
  • Kto wypłaca zasiłek macierzyński dla zleceniobiorczyni – zleceniodawca czy ZUS

    Pytanie: Mamy podpisaną umowę zlecenie z obcokrajowcem (Ukrainką ) już od 2 lat. Opłaca ona dobrowolne składki chorobowe. Umowa zlecenia zawarta jest do 11 listopada 2022 r. Od miesiąca wypłacany ma zasiłek chorobowy (ciąża). Przewidywana data porodu to początek listopada. Jeśli poród będzie przed końcem umowy zlecenia, to pierwsze dni wypłacamy zasiłek macierzyński i przekazujemy do ZUS dokumenty Z-3A, akt urodzenia. A co w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie urodzi do 11 listopada 2022 r. – czy również przekazujemy wtedy do ZUS formularz Z-3A? Czy musimy jeszcze pamiętać o jakichś formalnościach? Czy jeśli zleceniobiorca nie urodzi do 11 listopada, to będzie jej się należał zasiłek macierzyński?

Artykuły

  • Zwolnienie lekarskie po 50. roku życia – dokumentacja do ZUS, obowiązki pracodawcy

    Zasady wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę różnią się w zależności od wieku ubezpieczonych. Inne zasady obowiązują osoby, które nie ukończyły 50. roku życia a inne. który ten wiek ukończyły. Sprawdź, jakie są zasady wypłaty świadczeń osób, które otrzymają zwolnienie lekarskie po 50. roku życia. Przekonaj się, w którym momencie i jakie dokumenty składać do ZUS. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zwolnienia lekarskiego po 50. roku życia.

Aktualnie przeglądasz

I połowa lipca 2022 r. - Nr 309
Wynagrodzenia w Twojej firmie nr 309 4NW0309