Premie w podstawie nagrody jubileuszowej, odprawy, podstawy zasiłkowej

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 7 marca 2024
Pytanie:

Zgodnie z regulaminem premiowania w naszym zakładzie pracy są:

  • premia regulaminowa stała, w wysokości 1% od płacy zasadniczej,
  • premia zadaniowa (składnik nieperiodyczny) przyznawana za wykonanie określonego zadania.

Premia dodatkowa – roczna może być wypłacana raz w roku, jednak uwarunkowane jest to posiadaniem środków finansowych na ten właśnie cel. Nieobecność w pracy pracownika z powodu urlopu wypoczynkowego lub okolicznościowego nie powoduje utraty premii regulaminowej stałej czy w związku z powyższym składnik ten wliczamy do średniej urlopowej? Moim zdaniem nie, bo ma charakter stały. Premia zadaniowa ma charakter nieperiodyczny, wypłacana jest za wykonanie określonego zadania. Czy w związku z tym, premię zadaniową wliczamy do średniej urlopowej? Czy wchodzi ona do podstawy nagrody jubileuszowej/odprawy/podstawy zasiłkowej? Podobne pytanie mam odnośnie premii dodatkowej – rocznej czy bierzemy ją pod uwagę przy wyliczaniu średniej urlopowej, nagrody jubileuszowej, odprawy czy podstawy zasiłkowej?

Odpowiedź:

Aby ustalić, które składniki wynagrodzenia przyjąć do obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego i innych świadczeń ze stosunku pracy, których przepisy wskazują jako podstawę obliczenia zasady dotyczące obliczenia urlopu wypoczynkowego, należy wyodrębnić stałe i zmienne składniki wynagrodzenia. Do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należy natomiast wliczać premie i inne świadczenia ze stosunku pracy, które nie przysługują pracownikom za czas niezdolności do pracy.

Zasady obliczania wynagrodzenia za urlop zawarte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Ważne!

Aby obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej i odprawy, należy stosować się w dużej mierze do tych zasad.

Zupełnie inne zasady obowiązują przy ustalaniu wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, a inne podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, które swoje uregulowanie znajdują w ustawie o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Co wliczamy do wynagrodzenia urlopowego oraz innych świadczeń ze stosunku pracy

Obliczając wynagrodzenie za urlop w pierwszej kolejności należy określić, które składniki wynagrodzenia należy wliczać w celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego, a które nie. Należy więc rozróżnić składniki wynagrodzenia określone w stałej miesięcznej wysokości, od zmiennych składników wynagrodzenia, czyli tych które zależą m.in. od ilości wykonanej pracy czy przepracowanej liczby godzin w danym miesiącu.

Wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Oznacza to, że m.in. bierze się pod uwagę:

  • wynagrodzenie za pracę,
  • dodatki do wynagrodzenia (np. dodatek stażowy, funkcyjny, motywacyjny),
  • prowizje oraz premie regulaminowe,
  • wynagrodzenie za nadgodziny,
  • dodatek za pracę w nocy,
  • wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową osób zatrudnionych na część etatu.

Wyłączeniu podlegają natomiast m.in.:

  • jednorazowe lub nieperiodycznie wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych.

W sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika składa się wyłącznie ze stałych składników, nie ustala się podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Nie ma konieczności wykazywania odrębnego składnika na liście płac (wynagrodzenia za urlop).

Jeśli jednak wynagrodzenie pracownika składa się ze stałych i zmiennych składników to składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia:

  • przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc – uwzględnia się w podstawie urlopowej w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu;
  • przy znacznych wahaniach wysokości zmiennych składników wynagrodzenia – powinny zostać uwzględnione w średniej kwocie wypłaconej w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop.

Premia regulaminowa

W związku z tym, że premia regulaminowa (1%), o której mowa w pytaniu ma charakter stały, przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy należy ją przyjąć w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. W konsekwencji nie należy wliczać jej do tzw. średniej urlopowej, rozumianej jako średniej ze zmiennych składników wynagrodzenia.

Premia zadaniowa

Druga z premii, o której mowa w pytaniu, czyli zadaniowa (wypłacana za wykonanie określonego zadania), jak przedstawiona została w pytaniu, ma charakter nieperiodyczny, a więc zgodnie z przepisami rozporządzenia nie podlega uwzględnianiu przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Nie należy go również przyjmować przy obliczaniu nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej, albowiem do obliczania tych świadczeń, w tym zakresie należy stosować przepisy rozporządzenia.

Premia roczna

Premia roczna (dodatkowe wynagrodzenie roczne) również zgodnie z przepisami przedmiotowego rozporządzenia nie powinna być brana pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, a co za tym idzie również nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej.

Podstawa wymiaru zasiłków

Co do zasady podstawę wymiaru świadczeń chorobowych ustala się biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. W niektórych przypadkach, określonych przez ustawę chorobową podstawę wymiaru przyjmuje się z okresu krótszego.

Premie i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłków, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Premie, nagrody oraz inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłków, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Warunkiem koniecznym możliwości wliczania premii i innych składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych jest więc to, że pracownik nie zachowuje prawa do nich w okresie pobierania zasiłków.

Ważne!

Kluczowe będą zapisy w wewnątrzzakładowych regulacjach (np. regulaminie wynagradzania). Jeśli zgodnie z nimi premie miesięczne o których mowa oraz premia roczna nie przysługują za czas niezdolności do pracy – należy je wliczać do podstawy zasiłkowej. Co więcej brak regulacji w tym zakresie w wewnętrznych przepisach powoduje uznanie, że premie te są pomniejszane za czas niezdolności do pracy i należy je wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.

Numer 356 II połowa kwietnia 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy za 2023 rok