ZUS ZLA

ZUS ZLA

Jak dokonać korekty, gdy ZUS ZLA wpłynie po terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę

Może się zdarzyć sytuacja, w której zaświadczenie lekarskie o chorobowej niezdolności do pracy za część miesiąca osoby ubezpieczonej wpłynie po wypłacie wynagrodzenia. Wówczas może powstać jego nadpłata. Jednak to, czy konieczna będzie korekta listy płac oraz dokumentów rozliczeniowych ZUS będzie zależało od długości przedłożonego zwolnienia lekarskiego.

Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy różnią się w sposobie naliczania od wynagrodzenia za pracę. Inaczej oblicza się składki społeczne i zdrowotne, oraz inaczej wykazuje w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS.

Krótkotrwałe ZUS ZLA

Jeśli nieobecność osoby ubezpieczonej ma charakter krótkotrwały, rozliczenia absencji chorobowej płatnik może dokonać w miesiącu następnym. Ważne, aby to zrobić w najbliższym terminie płatności. W późniejszym bowiem czasie pracodawca nie będzie mógł dokonać takiego odliczenia bez zgody pracownika. Na takie postępowanie pozwala art. 87 § 7 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. W powyższej sytuacji nie ma więc konieczności korygowania listy płac oraz dokumentów rozliczeniowych składanych do ZUS w miesiącu, w którym nastąpiła nadpłata wynagrodzenia.