Podwyżka wynagrodzenia a ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Monika Smolczewska

Autor: Monika Smolczewska

Dodano: 25 kwietnia 2024
Pytanie:

Pracownik wynagradzany stawką godzinową i innymi składnikami zmiennymi od września 2022 roku choruje. Po świadczeniu rehabilitacyjnym nabywa prawo do renty i zostanie mu wypłacona odprawa rentowa wraz z ekwiwalentem za niewykorzystany urlop. Ostatnie składniki zmienne ma z czerwca, lipca i sierpnia 2022 roku. W październiku 2022 roku wszyscy pracownicy otrzymali podwyżkę wynagrodzenia. Czy podwyżkę wynagrodzenia należy uwzględnić w ekwiwalencie za urlop i przeliczyć jeszcze raz wynagrodzenie godzinowe oraz składniki zmienne naliczone od wynagrodzenia godzinowego po podwyżce?

Odpowiedź:

W celu ustalenia wynagrodzenia należy dążyć do obliczenia stawki godzinowej ekwiwalentu jak najbardziej zbliżonej do rzeczywistej. Kierując się tą zasadą, ekwiwalent za urlop należy ustalić w oparciu o nowe stawki wynagrodzenia oraz uwzględnić składniki zmienne sprzed wystąpienia choroby. Składniki zmienne, przed włączeniem do podstawy należy również przeliczyć adekwatnie do podwyższonej stawki wynagrodzenia.

Przy wynagrodzeniach, gdzie ze względu na duże różnice w wysokości dodatku zmiennego, uzasadnionym jest uwzględnienie go w średniej z 12 miesięcy, a nie z 3. Stanowisko to potwierdza obecnie Powiatowa Inspekcja Pracy. Istotnym jest, aby rozwiązanie, to było korzystne dla Pracownika.

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu. Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego 3-miesięcznego okresu, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Ponadto, pomija się pełne nieprzepracowane miesiące i przyjmuje najbliższe za które zmienne wynagrodzenie przysługiwało. Jeśli więc pracownik nabył prawo do ekwiwalentu w 2024 r., a wcześniej długotrwale chorował, to do podstawy wymiaru – zgodnie z przepisami urlopowymi – powinno być przyjęte wynagrodzenie zmienne wypłacone w poszczególnych miesiącach przed długotrwałą chorobą. Należy więc pominąć wszystkie pełne miesiące nieobecności z powodu choroby i cofnąć się do okresu, kiedy pracownik wykonywał pracę. 

Ekwiwalent ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ze zmianami określonymi w § 15-19 rozporządzenia urlopowego.

Wynagrodzenie za urlop i ekwiwalent urlopowy ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń pieniężnych wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego, tj. z wyłączeniem:

  1. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  2. wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,
  3. gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
  4. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  5. ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
  6. dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  7. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

7a) kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

  1. nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  1. odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
  1. wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy

- stosując zasady określone w § 7-11.

Ważne!

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zarówno zaległy, jak i bieżący, w dniu rozwiązania stosunku pracy. Dniem wypłaty powinien być ostatni dzień zatrudnienia. W razie niedotrzymania tego terminu, pracownikowi przysługują odsetki za zwłokę.

Jak ustalać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

W myśl § 15 rozporządzenia urlopowego składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niego prawa.

Z kolei zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyjątkiem stałych miesięcznych, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, przyjmuje się przy ustalaniu ekwiwalentu w przeciętnej wysokości z tego okresu.

Jeśli jednak przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru ekwiwalentu poprzedzający miesiąc nabycia do niego prawa lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne – przy ustalaniu tej podstawy uwzględnia się najbliższe miesiące, za które ono przysługiwało.

Natomiast składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy jego ustalaniu w średniej wysokości z tego okresu.

Z komentarza do art. 172 Kodeksu pracy pod red. Muszalski/Walczak, 2021 wynika, co następuje: „Stała stawka miesięczna. Składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Oznacza to, że bez względu na długość trwania urlopu pracownik otrzyma za miesiąc, w którym korzystał z urlopu, wszystkie składniki określone w stałej stawce miesięcznej (np. wynagrodzenie zasadnicze, przyjęte w stałej wysokości dodatki stażowe, funkcyjne itp.) w wysokości ustalonej w umowie o pracę, tj. w takiej, w jakiej by otrzymał, gdyby przez cały ten miesiąc pracował.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy a składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc

Wobec składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, które nie są określone w stałej stawce miesięcznej (np. wynagrodzenie akordowe, prowizyjne lub określone stawką godzinową, dniówkową czy tygodniową, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premia miesięczna), należy ustalić tzw. podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego, do której wlicza się wymienione składniki wynagrodzenia w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie trzech (a w przypadkach znacznego ich wahania w okresie 12) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy a składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc

Te składniki wynagrodzenia, które wypłacane są za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (np. premia kwartalna, półroczna, tzw. trzynastka) wypłaca się w przyjętych terminach płatności tych składników, przy czym okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy. Oznacza to, że składniki takie nie są uwzględniane w wynagrodzeniu za czas urlopu, natomiast okoliczność, że pracownik korzystał w danym okresie z urlopu, nie może powodować obniżenia wysokości tego świadczenia”.

Uzupełnienie podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Podstawy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy uzupełnić, kiedy w okresie, z którego ta podstawa jest ustalana, pracownik przez pewien czas był nieobecny w pracy (np. z powodu choroby lub urlopu bezpłatnego).

Uzupełnienie polega na:

  • podzieleniu faktycznie otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało oraz
  • pomnożeniu uzyskanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby (w ciągu 3 lub 12 miesięcy) w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Uzupełnienie podstawy ekwiwalentu obowiązuje nie tylko w stosunku do składników za okresy nie dłuższe niż miesiąc, ale również względem składników za okresy dłuższe niż miesiąc, np. premii kwartalnych czy dodatków za nadgodziny tygodniowe w dłuższym niż miesiąc okresie rozliczeniowym.

Ważne!

Konieczność dopełniania wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczeń ekwiwalentu występuje również w razie np. nieusprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracy lub urlopu bezpłatnego.

Jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop, poprzedzający miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie – przy ustalaniu podstawy uwzględnia się najbliższe miesiące, za które to wynagrodzenie przysługiwało. Natomiast, jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (tzw. dopełnienie podstawy).

Autor: Monika Smolczewska
Monika Smolczewska

Autor: Monika Smolczewska

absolwentka Zarządzania Zasobami Ludzkimi, księgowa ze specjalnością europejskiego prawa podatkowego. Od 18 lat specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Praktyk i edukator w obszarze prawa pracy i kalkulacji wynagrodzeń oraz tego, jak efektywnie i zgodnie z prawem zarządzać kapitałem ludzkim w organizacjach

Skorzystaj z porad ekspertów

Sprawdź ekspertów serwisu »

Zobacz
Pokaż listę wydań »

Numer 357 I połowa maja 2024 r.

Numer 357 I połowa maja 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej

Regulamin wynagradzania – jak zapisać informacje o przysługujących składnikach wynagrodzenia