zasiłek macierzyński

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich w 2023 roku

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich w 2023 roku

zasiłek macierzyński

Sprawdź planowane zmiany w zasiłkach macierzyńskich

Planowana od wielu miesięcy nowelizacja przepisów ustawy zasiłkowej (wynikająca z zapowiadanych zmian w Kodeksie pracy) ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywy rodzicielskiej (dyrektywa 2019/1158). Warto sprawdzić na praktycznych wyliczeniach, na czym będą polegały zmiany w zasiłkach macierzyńskich i urlopach rodzicielskich.

Urlop rodzicielski zostanie oddzielony od urlopu macierzyńskiego. Prawo do tego urlopu, a także urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego przysługuje rodzicom dziecka. Aktualnie urlop rodzicielski musi być wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Po wejściu w życie nowelizacji ulegnie to zmianie. Osoba uprawniona z urlopu rodzicielskiego będzie można z niego skorzystać w dowolnym czasie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Oczywiście należy się spodziewać, że tak jak dotychczas urlop ten będzie wykorzystywany bezpośrednio na macierzyńskim i z urlopu tego będzie korzystała matka dziecka. Obecnie urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom i sami rodzice decydują, jak z tego urlopu będą korzystali. Najczęściej cały urlop wykorzystuje matka, a ojciec dziecka z żadnej części urlopu nie korzysta. Rodzicie mogą się też tym urlopem dzielić. Nie ma też przeszkód, aby z całego urlopu korzystał ojciec.

Nowelizacja przewiduje wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Pracownik – rodzic dziecka będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 41 tygodni – w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie,
  • 43 tygodni – w przypadku porodu mnogiego,
  • 38 tygodni – w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie, które w trakcie urlopu macierzyńskiego ukończyło 7 albo 10 lat, gdy jest odroczony obowiązek szkolny.